Polisjakt på 15-årig våldtäktsman

Publicerad 22 februari 2021 kl 22.14

Inrikes. Polisen söker efter en pojke i 15-årsåldern som misstänks för ett våldtäktsförsök i Olofström i Blekinge på måndagen.

Dela artikeln

Händelsen inträffade strax innan klockan 17, utomhus i anslutning till Sportvägen i Olofström, skriver polisen på sin hemsida.

Där tog gärningsmannen tag i kläderna på en kvinna i 55-årsåldern som var ute och gick. Han och uppmanade henne att utföra sexuella handlingar på honom.

Polis skickades till adressen och kvinnan befanns vara fysiskt oskadd.

Gärningsmannen uppges vara "omkring 15 år och mörkklädd" och lämnade platsen springande i riktning mot Högavång.

Polisen sökte på kvällen efter gärningsmannen med hjälp av bland annat hundpatrull.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Efter genusprofilens raseri: Coop tar bort bild på Megan Fox

Nina Rung, 43, blev rasande när hon såg reklamskylten.. "En avklädd kvinna med extremtypiska ideal, sexualiserande och objektifierande av kvinnokroppen."0 

Tjänster som X och ChatGPT kan inte nås. "Ovanlig trafik" har skapat problem hos Cloudflare.0 

Faris Al Abdullah erkänner terrorplaner i Stockholm

Skulle slå till mot Kulturfestivalen.. Målet var att "injaga allvarlig fruktan" hos svenska folket.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur