Oroligheterna i förorten
Stenkastarna hade lagt sig i bakhåll ovanför tunnelbaneuppgången.

Polismän hamnade i bakhåll – nära dödas av stenar "större än knytnävar" i Stockholm

Publicerad 22 maj 2016 kl 14.43
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Två polismän var nära att dödas i samband med ett bakhåll i Stockholmsförorten Alby natten till söndagen.
– Det kunde ha gått illa, säger stationsbefälet Jonas Winlöf till Fria Tider.

Dela artikeln

Vid halv tre-tiden på natten larmades polisen till Alby centrum söder om Stockholm i samband med oroligheter. Under polisinsatsen skulle en polispatrull beslagta en bil – då bröt helvetet löst.

Ett gäng på ett tiotal personer började kasta sten mot polismännen som befann sig på torget utanför centrum­anläggningen.

– Det var ordentligt med sten, säger Jonas Winlöf, stationsbefäl på Flemingsbergs polisstation, till Fria Tider.

Ordentligt stora stenar eller många stenar?
– Både och.

Stenkastarna gömde sig i ett skogsparti ovanför tunnelbaneuppgången och utnyttjade terrängen i attacken mot polisen.

– De har ju en tendens att försöka hålla sig undan. De är fega, eller hur man nu ska uttrycka sig. Det är ju lättare att stå på en bro eller högre avsats, konstaterar Winlöf.

En anonym polisman skriver på Twitter att en av hans kollegor var nära att få skallen spräckt av en av stenarna.

Att en polisman var nära att dödas, eller åtminstone skadas allvarligt, är något Winlöf bekräftar.

– Jo, det var det, det stämmer. Båda i patrullen var nära att träffas av stenar. Radiobilen skadades av stenar. Det kunde ha gått illa, säger han och fortsätter:

– Femton till tjugo stenar kommer haglande varav några är större än knytnävar.

Polisen lyckades aldrig få tag på någon av stenkastarna. Winlöf har heller inget signalement på dem, vet inte om de var maskerade eller vilken ungefärlig ålder de var i.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 80123829


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Nu bryter även gravida dottern med Nannskog

"Underskatta inte mig.". Beskedet – strax efter att unga frun han nyss gift sig med lämnat SVT-veteranen.0 

Afrikan misstänks för våldtäkter på äldreboende

Flera åldringar utsatta.. Ministern: "Jag tycker att det är fruktansvärt."0 Plus

S säger nej till MP-krav på ökad invandring

"Vi har helt olika uppfattningar.". S vill att Sverige ska ligga på EU:s miniminivå, enligt Lawen Redar.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0