Den planerade moskén i Karlstad.

Politiker gav grönt ljus för jättemoské i Karlstad

Publicerad 17 juni 2020 kl 22.04

Inrikes. Stadsbyggnadsnämnden i Karlstad beviljade på onsdagen till slut bygglov för den planerade jättemoskén på Rud i Karlstad, rapporterar SVT Nyheter Värmland.

Dela artikeln

Beslutet gick igenom med röstsiffrorna 7-4. KD, M och SD röstade nej men S, V, L, C och MP var för, skriver SVT.

Därmed är det sista politiska hindret röjt ur vägen för moskén, som planeras bli 1.171 kvadratmeter stor och utrustas med en 22 meter hög minaret.

Bakom bygget står Islamiska kulturföreningen.

– Det var väntat. Vi är glada och lättade, säger Rauf Ahmadi, ordförande i Islamiska kulturföreningen, till SVT.

Ahmadi hoppas att moskén ska stå färdig inom ett år.

Stadsbyggnadsnämndens ordförande Erik Nilsson (KD) försökte förgäves stoppa bygglovet med hänvisning till att möjligheterna till parkering i anslutning till bygget var bristfälliga.

Bygglovet kan vinna laga kraft om fyra veckor, förutsatt att ingen överklagar beslutet.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Allt färre anmäler sig till donationsregistret

"En oroande utveckling.". Även antalet faktiska donatorer minskade med tio procent på ett år.0 

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0