Tydliga budskapet till illegala invandrare: "Om ni inte vill bli skjutna – undvik den polska gränsen"

Publicerad 27 juli 2019 kl 11.22

Utrikes. Polen kommer aldrig acceptera massinvandring som Tyskland och Sverige gjort. Det förklarar Dominik Tarczynski från i Lag och Rättvisa i The Newsmakers, och varnar illegala invandrare som tänker bryta sig in på polskt territorium för att de kan bli skjutna.

Dela artikeln

Det är The Newsmakers på TRT World som gjort ett reportage om hur invandrare inte lyckas ta sig in i Europa utan sitter fast i Bosnien.

När de försöker ta sig igenom Kroatien blir de nämligen tillbakaskickade med våld av den kroatiska polisen, hävdar nyhetskanalen.

Men den polske parlamentsledamoten Dominik Tarczynski från regeringspartiet Lag och Rättvisa jämför det hela med ett inbrott. Han påpekar att det inte lagligt för någon att göra inbrott i ett hus, och på samma sätt är det inte lagligt att ta sig in i någons land. Därför är det inte konstigt att polisen slår tillbaka.

Tarczynski menar att det är fel att förutsätta att invandrarna är asylsökare. De är förmodligen illegala invandrare.

Enligt den polske politikern är invandringen rentav farlig och leder till terrorism och kriminalitet.

– Om Tyskland, Sverige och andra vill ta emot illegala invandrare. Visst, gör det. Men ingen kommer någonsin tvinga oss att ta emot illegala invandrare, säger han i The Newsmakers.

– Att de kallas asylsökare betyder inte att de är det. Så jag har ett meddelande till alla illegala invandrare: Om ni inte vill bli tillbakatvingade, om ni inte vill bli arresterade, om ni inte vill bli skjutna – kom inte till den polska gränsen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 77667283


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 77667284


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Utrikes

Rysslands plan: Lönnmord på vapenmiljardärer istället för krig

Första steget kan bli flera avrättningar.. Konflikten riskerar att slå mot Europas militärindustriella oligarkmiljöer, varnar Financial Times.0 

Japan öppnade upp för massinvandring – nu dras bromsen åt

Skärper kraven kraftigt och tjugodubblar avgiften för invandrare.. Premiärministern hänvisar till att japaner "känner oro och upplever orättvisor".0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus