Premiärministern: "AFA är en global terrororganisation" understödd av finansen

Publicerad 3 november 2021 kl 11.41

Utrikes. Sloveniens premiärminister Janez Jansa stämplar nu vänsterextrema AFA som en terrororganisation, rapporterar Junge Freiheit.

Dela artikeln

"AFA är en global terroristorganisation understödd genom kapital från finansspekulanter som profiterar på kostnaderna för det kaos som orsakas av AFA:s handlingar”, skriver Janez Jansa på Twitter.

Premiärministern reagerar på rapporter om vänsterextrema upplopp i Frankrike, där AFA i staden Nantes försökt förhindra ett möte med den högerorienterade presidentkandidaten Eric Zemmour.

Jansa är inte den första regeringschefen som anklagar AFA för terrorism. I maj förra året meddelade USA:s dåvarande president Donald Trump att han skulle klassa den vänsterextrema organisationen som en terrororganisation – ett av många löften som han aldrig infriade.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Konspirationsteorin: Vladimir Putin beställde homosexskandalen

Cirkusen med Tobias Thyberg påstås bero på Ryssland. Tänkbara syftet: Få Kristersson att lägga ned sitt mäktiga "nationella säkerhetsråd".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.