Prognosen: 8,7 procent arbetslöshet år 2022

Publicerad 19 oktober 2020 kl 08.56

Inrikes. Arbetsförmedlingen räknar med att arbetslösheten kommer öka i lägre takt än man tidigare befarat. Men läget på arbetsmarknaden är fortfarande mycket allvarligt.

Dela artikeln

Arbetslösheten fortsätter att öka men nu i lägre takt, rapporterar Arbetsförmedlingen idag.

Som mest bedöms antalet inskrivna arbetslösa uppgå till 500.000 personer, vilket motsvarar en arbetslöshet på 9,6 procent.

Det är lägre än tidigare befarat.

Arbetsförmedlingens bedömning är nu att arbetslösheten stiger till i slutet på första kvartalet nästa år, och då uppgår till just 9,6 procent. Tidigare bedömning var 11,2 procent. 

– Krisens effekt på arbetsmarknaden kommer att bli långvarig men vi ser en ljusning, säger Annika Sundén, analyschef på Arbetsförmedlingen.

Enligt myndigheten har efterfrågan på arbetskraft helt eller delvis stannat av inom branscher där ingångsjobb är vanliga.

Samtidigt medför strukturomvandlingen att vissa jobb, exempelvis inom handeln, inte alls kommer tillbaka efter krisen.

– Det riskerar att försena och försvåra situationen för ungdomar som nu ska träda in på arbetsmarknaden, säger Sundén.

Men någon revidering av långtidsarbetslösheten görs inte. Den bedöms fortsätta stiga och nå över 200.000 andra halvåret 2021.

År 2022 beräknas arbetslöshetsnivån ligger på hela 8,7 procent.

– Ekonomin har kommit igång mer än vi bedömde före sommaren, vi såg att vi nådde en botten under sommaren så det är en relativt stor justering. Samtidigt ska man komma ihåg att det är en allvarlig kris på arbetsmarknaden fortfarande, säger Annika Sundén till Ekot.


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

V-topp åtalas för att ha misshandlat sina barn – media mörkar

Rikard Rudolfssons identitet döljs av Borlänge Tidning. Samma lokaltidning hängde ut SD-politiker med namn och bild – för ett ringa narkotikabrott.0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0