Sveriges nya adel

Protester när herrgård blir lyxigt asylboende

Publicerad 22 december 2014 kl 17.34

Inrikes. Anrika Hemmeslövs herrgård strax utanför Båstad förvandlas nu till ett skattefinansierat lyxboende för 500 asylsökare från tredje världen. Bakom satsningen ligger asylentreprenören Bert Karlsson.

Dela artikeln

– Det är en ganska lyxig anläggning, säger Bert Karlsson, som hyr lokalerna av företaget Ulfåsa rotting AB, i en kommentar till GT.

Karlssons asylbolag Jokarjo planerar att öppna 17 nya boenden över hela Sverige och ett av dem blir alltså Hemmeslövs herrgård. Planen är att omsätta över en miljard kronor under 2015 och plocka ut jättelika vinster för verksamheten.

Politikerna i Båstad är dock mindre positivt inställda till planerna. En av dem som luftar kritik är tillträdande kommunalrådet Bo Wendt (BP).

– Jag tycker det är orimligt att Bert Karlsson och andra ska jaga land och rike runt i jakt på nedlagda pensionat för att öppna flyktingförläggningar. Det kommer att bli oerhörda konsekvenser för en så här liten kommun. Med 500 flyktingar kan det vara tal om ett 50-tal barn som ska ha skolplatser, säger han till HD.


Nyheter från förstasidan

S byter åsikt om försäljning på telefon

"Det ska så klart bort". Öppnar för förbjud – en månad efter beslutet att avyttra sin egen lotteri- och säljverksamhet.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Sverige fortsätter falla i globalt trygghetsindex

Inget "paradigmskifte" i sikte än så länge.. Men de nordiska grannländerna är fortfarande tryggast i världen.0 

Vilda djur ofta förgiftade av PFAS

"Mycket höga halter".. Nu sprids kemikalierna från sorkar till rovdjuren som äter dem.0 

Sista postflyget har landat på Gotland – läggs ned efter 100 år

"Inte lönsamt" flyga brev till ön.. Då lägger Sverige ned grundläggande samhällsservicen direkt.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0