Putin: Byråkrater kan ersättas med robotar

Publicerad 13 november 2019 kl 20.24

Utrikes. Artificiell intelligens, AI, kan vara nyckeln till en smidigare offentlig förvaltning. Genom att göra sig av med byråkraterna kan man dessutom uppnå ökad transparens, uppger den ryska presidenten Vladimir Putin enligt RT.

Dela artikeln

Ryssland storsatsar just nu på artificiell intelligens. Under en konferens på temat i Moskva i helgen sade president Putin att AI har en stor potential att övervinna "den byråkratiska maskinens tröghet".

En annan fördel är att tekniken kan låta människor se "vad myndigheterna gör och vad de motiveras av när de fattar olika beslut", fortsatte han.

Rysslands jättelika byråkrati har länge varit ett stridsämne. Situationen har dock förbättrats något av att allt fler myndighetskontakter sker via datorer, skriver RT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 478059369


Varnish cache server

"Är inte detta just det verkliga Sverige?" Men nu ifrågasätts riksdagsmannens mångkulturella solskenshistoria.0 Plus

Mer från Utrikes

Schweiz förbjuder kontantfritt i grundlagen

Folkomröstning beslutade i frågan.. "Jag vill kunna handla utan att myndigheterna spårar mina inköp".0 

Spanien: Israel släpper svensk arab

Saif Abukeshek snart "hemma" igen.. Blev kidnappad av Israel den 30 april på internationellt vatten.0 

Magyar ville utse sin svåger till minister – stoppas av Bryssel

Partigruppen EPP sätter ner foten.. Ungerske valvinnarens svågerutnämning beskrivs som "helt oacceptabel".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0