Barnen i Asovstal
Ukrainas regering sprider bilder som uppges visa barn i Azovstals underjordiska tunnlar.

Putin: Ukraina beter sig som IS

Publicerad 26 april 2022 kl 20.46

Utrikes. Den ryske presidenten Vladimir Putin anklagar Ukraina för att bete sig som Islamiska staten genom att vägra att släppa ut civila från stålverket Azovstal.

Dela artikeln

I tunnlarna under det stora industrianläggningen Azovstal befinner sig ett stort antal ukrainska soldater som har vägrat att kapitulera efter att Ryssland erövrat Mariupol.

Många av dem är sårade, och maten och sjukvårdsutrustningen börjar sina.

Bland soldaterna finns också ett okänt antal civila – även barn – som enligt Ryssland använts som "mänskliga sköldar" av Ukraina.

Ryssland har uppmanat Ukraina att släppa ut de civila genom humanitära korridorer, men ukrainarna vägrar att gå med på det.

Den ryske presidenten Vladimir Putin hävdar nu att Ukraina beter sig som en terrororganisation.

– Vi hör från de ukrainska myndigheterna att det finns civila där (i Azovstal). Men då är den ukrainska armén skyldig att släppa dem. Annars agerar de som terrorister på många håll i världen, som IS i Syrien, och gömmer sig bakom civilbefolkningen, säger Putin enligt Tass.

– Det enklaste man kan göra är att släppa ut dessa människor. Vad kan vara lättare? fortsätter han.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 635664201


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 635664202


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

"Jag är jude": Aron Flam utmålar sig själv som offret efter sitt hot

Uppmanade MP-kvinna skära upp sina handleder och dricka kaustiksoda. "Jag är barnbarn till förintelseöverlevare – det gör situationen särskilt allvarlig."0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen rusar – med över 4 procent

Vapenvilan ger glädjeyra på marknaden.. Men stora frågetecken finns kring uppgörelsen med Iran.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0