Rökningen i världen minskar

Publicerad 22 mars 2017 kl 08.49

Inrikes. Människor i världen röker mindre, visar en ny studie som publicerats i den vetenskapliga tidskriften The Lancet.

Dela artikeln

Totalt har rökningen globalt sett minskat med 2,5 procentenheter de senaste 10 åren.

Minskningen beror bland annat på den ramkonvention för tobakskontroll (FCTC) som Världshälsoorganisationen (WHO) tog fram 2005.

Konventionen, som undertecknades av 180 stater, innebar att länderna skulle införa höga tobaksskatter, rökfria offentliga miljöer, varningsskyltar, genomgripande reklamförbud samt stöd för människor som vill sluta röka, skriver TT. Sverige var ett av länderna.

I genomsnitt har rökningen i världen minskat från 24,7 procent 2005 till 22,2 procent 2015.

Den största minskningen finns i de länder som genomfört alla fem kraven i FCTC-konventionen, visar forskningen.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0