Genrebild.

Rappartist bakom gruppvåldtäkten i Hässelby

Publicerad 8 augusti 2019 kl 14.07

Inrikes. En rappartist ska ha varit inblandad i gruppvåldtäkten mot en minderårig flicka i Stockholmsförorten Hässelby i natt. Offret tvingades först i sprit, sedan våldtogs hon, enligt uppgifter till Aftonbladet.

Dela artikeln

Det var klockan 01.18 i natt som polisen larmades om en gruppvåldtäkt i Hässelby i Stockholm.

Tre personer anhölls omkring klockan 06.00 på morgonen.

Det ska röra sig om två män och en kvinna. Ytterligare en våldtäktsman jagas av polisen. Det kan dessutom ha varit ännu fler inblandande, men det är inget polisen vill bekräfta.

Enligt Aftonbladet är en av de anhållna en rappare. Han kommer nu hållas inlåst till åklagaren begär honom häktad. Tidningen har också fått uppgifter om att den misstänkta kvinnan i sällskapet först ska ha tvingat i offret alkohol, och därefter sagt till våldtäktsmännen:

– Nu kan ni ta henne.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 19796447


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0