Rasmus Paludan.

Rasmus Paludan blir medlem i AFS

Publicerad 30 oktober 2020 kl 05.00

Inrikes. Den danske politikern och koranbrännaren Rasmus Paludan fick nyligen bekräftat att han är svensk medborgare. Nu har han även gått med i partiet Alternativ för Sverige, rapporterar Samhällsnytt.

Dela artikeln

Paludan uppger att han vill hjälpa AFS att komma in i riksdagen i valet 2022.

– Som svensk medborgare har jag ju faktiskt också själv rätt till att ställa upp till riksdagen. Vi får se hur det blir med det, säger han till Samhällsnytt.

AFS-ledaren Gustav Kasselstrand säger att man i partiet är "väldigt glada" över nyförvärvet.

Rasmus Paludan, som är partiledare för det islamkritiska danska partiet Stram kurs, fick nyligen inreseförbud till Sverige inför den uppmärksammade koranbränningen i Malmö. Migrationsverket har dock i efterhand bekräftat att Paludan är svensk medborgare sedan 31 år tillbaka, varför inreseförbudet är verkningslöst.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 953715565


Varnish cache server

Målet ligger begravt under 60 meter granit. Netanyahu uppges ringa Trump och tjata om saken – "varje dag".0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0