Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Publicerad 17 maj 2025 kl 20.39

Inrikes. Vänsterjournalisten Joakim Medin, med koppling till AFA och tidningen ETC, landade natten till lördagen på Arlanda efter att ha suttit fängslad i Turkiet i 51 dagar.

Dela artikeln

Medin togs emot av utrikesminister Maria Malmer Stenergard, som följde med honom hem tillsammans med personal från UD.

Han dömdes villkorligt för att ha förolämpat Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan och väntar nu åtal för terrorbrott. Sverige har dock lyckats få hem honom igen.

– Vi har framhållit det tydliga budskapet att Joakim Medins fall är angeläget för Sverige och att han måste få komma hem, sa utrikesministern under en presskonferens på lördagen.

Statsminister Ulf Kristersson, som haft direkt kontakt med Erdoğan om fallet, kommenterade Medins återkomst:

"Välkommen hem Joakim!"

Enligt Malmer Stenergard har Turkiet inte ställt några krav för frigivningen och ingen byteshandel har förekommit.

Den kommande rättegången i september kräver inte Medins närvaro i Turkiet.


Nyheter från förstasidan

Gav kvinna ovälkomna blickar – låses in på obestämd tid

Vaktmästare i Värmland stirrade för mycket. Nu döms han till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.