Regeringen vill inrätta zigenarmyndighet

Publicerad 10 juli 2019 kl 11.38

Inrikes. En ny utredning från kulturdepartementet föreslår att en ny myndighet, "Myndigheten för romska frågor", ska bildas. Myndigheten ska arbeta helt med att främja folkslaget romer och bekämpa "antiziganism".

Dela artikeln

Den nya myndigheten föreslås i utredningen få "ett nationellt ansvar att främja arbetet med mänskliga rättigheter för den nationella minoriteten romer" och även arbeta med "att motverka antiziganism".

Verksamheten ska bedrivas "i nära kontakt med" folkslaget.

Myndigheten för romska frågor kommer enligt utredningen att "bidra till den fortsatta utvecklingen av det romska civilsamhället". Bland annat ska den återkommande anordna en landsomfattande sammankomst där romernas organisationer, aktivister och andra företrädare för folkslaget kan mötas.

Vidare ska myndigheten "synliggöra, samla och sprida kunskap samt verka för att metoder utvecklas för att motverka den antiziganism och diskriminering som minoriteten romer utsätts för och den påverkan som historisk rasism och diskriminering för med sig". Den ska även "samla och medverka till att levandegöra och sprida kunskap om minoriteten romers kultur, språk och historia samt skapa en kunskapsbank över minoriteten romers kultur, språk och historia, samt
främja högtidlighållande av centrala högtidsdagar för minoriteten romer".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 430872435


Varnish cache server

Skulle visa sin godhet. Nu har familjen tagit över det nyrenoverade huset och hotar "slå in käften" på honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Svensk trend: Politikerna tar sommarlov även under valår

Syns inte till – har semester.. "Politikerna är så slappa att de till och med har flyttat Almedalsveckan till juni".0 

Volvo V70 från 2005 utklassar nya bilar i säkerhetstest

Pekskärm- och app-bilar en trafikfara.. Gamla Volvon utklassar bilarna som kräver pillande i menysystem vid ratten.0 

Katja Nyberg hoppar av Widdings parti

Vildens nya drag.. Tar tillbaka kandidatur för Ambition Sverige.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0