Ringhals 4 återstartas i kväll – nu sänks elpriset

Publicerad 3 december 2023 kl 15.32

Inrikes. Kärnkraftsreaktorn Ringhals 4 kommer att återstartas som planerat i kväll, söndag, klockan 20. Därmed väntas också de svenska elpriserna sjunka under första advent.

Dela artikeln

Det var natten till i onsdags som reaktorn stoppades på grund av ett tekniskt fel, vilket medfört förhöjda elpriser runt om i södra Sverige.

I torsdags låg priset i elområde 3 och 4 i genomsnitt på 1,90 kronor per kilowattimme – den tredje högsta siffran sedan årsskiftet.

Efter ett dygns uppskjuten återstart planerar man nu att ta anläggningen i drift i kväll.

– Planen är fortsatt att vi återstartar i kväll, säger Anna Wallrud, ställföreträdande presschef på Ringhals, till SVT.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Bodens kommunalråd åtalas för våldtäktsförsök

Claes Nordmark (S) lämnar sina uppdrag.. "Man kan förstås inte fortsätta som kommunalråd om man är åtalad för försök till våldtäkt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0