Fångad soldat i Ukraina: ”I’m a US citizen”

Publicerad 11 april 2014 kl 12.39

Utrikes.I tisdags anklagade Ryssland den ukrainska regeringen för att ha hyrt in amerikanska legosoldater för att slå ned de pro-ryska protesterna i Ukrainas östra delar. Nu vinner de ryska anklagelserna stöd av ett filmklipp som tycks visa en tillfångatagen amerikan i ukrainsk uniform.

Gilla artikeln på Facebook

De första uppgifterna om att Ukrainas nya regering hyrt in utländsk militär personal för att säkra sitt grepp om makten kom redan i början av mars. Nyhetsbyrån Interfax citerade då en rysk diplomat i Kiev som sade att 300 soldater från amerikanska militära företag var på plats i den ukrainska huvudstaden. Enligt uppgifter i rysk statlig tv hade hundratals män med väskor av militär typ iakttagits när de anlände till flygplatsen i Kiev.

Vid ungefär samma tidpunkt laddades två filmklipp upp på Youtube som uppgavs visa utländska soldater i industristaden Donetsk i sydöstra Ukraina. Bilderna visar ett antal uniformerade män med vapen som rör sig på ett torg i Donetsk. Åskådare tycks få intrycket att männen inte är ukrainare och skriker ”Blackwater” och ”legosoldater” när de får syn på dem.

I tisdags hävdade Ryssland att den ukrainska regeringen skickat 150 man från ett amerikanskt bolag som hyr ut militär personal till de sydöstra delarna av landet för att slå ned de pro-ryska protester som pågår där. Det företag som pekades var Greystone Ltd, som tidigare var en del av Blackwaterkoncernen (som numera bytt namn till Academi).

”Enligt vår information förs trupp från det ukrainska inrikesdepartementet och nationalgardet, som innehåller militanta aktivister från den olagliga väpnade gruppen Högra sektorn, till Ukrainas sydöstra delar. Det är särskilt oroväckande att omkring 150 experter från den privata militära organisationen Greystone, klädda i specialenheten Sokols uniformer, deltar i operationen. … De som organiserar och deltar i operationen tar på sig ett stort ansvar när de skapar hot mot fredliga ukrainska medborgares fri- och rättigheter och liv”, skriver det ryska utrikesdepartementet i ett uttalande.

Greystone dementerade påståendena i tisdags och hävdade enligt ABC News att bolaget inte har någon personal i Ukraina. USA:s ambassadör i Ryssland kallade de ryska uppgifterna ”dumheter” och en talesman för Vita huset sade att det verkade vara ”en bluff”.

Men igår framkom nya uppgifter som ger stöd åt de ryska påståendena om att personal från amerikanska militära företag opererar i Ukraina. En film som laddades upp på YouTube igår, ukrainsk tid, visar en grupp rysktalande män som sparkar och slår en uniformerad man som ligger på ett källargolv.

Mannen bär hjälm, skidmask och skyddsväst. På skyddsvästens baksida står det ”Sokil” med stora gula bokstäver. Det är det ukrainska namnet på den särskilda insatsstyrka som på ryska benämns Sokol –- det vill säga samma specialenhet som Ryssland i tisdags hävdade innehåller amerikansk personal i ukrainska uniformer.

Efter att ha mottagit ett antal sparkar säger den tydligt medtagne mannen på golvet att han är amerikansk medborgare:

–– I'm a US citizen.

Filmklippet uppges vara inspelat i Kharkiv i östra Ukraina –- en av de städer som just nu skakas av pro-ryska protester.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Både AFA-grundaren och Expo-grundaren hjälpte till med SD:s vitbok

Mathias Wåg och Tobias Hübinette tackas för hjälpen. Samtidigt går Mattias Karlsson till attack mot Hübinette för att han utmålar honom som gammal nazist.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Tyska rödgröna kräver AFD-förbud

Miljöpartister och socialdemokrater tar täten.. Kräver att även CDU nu ska bekänna färg så att förbudsförfarandet kan inledas.0 

Vita huset kräver att Netanyahu benådas för korruptionen

Föreslås slippa åtal för allt.. Misstänks för mutbrott, bedrägeri och förtroendebrott under rättegång i Israel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0