S-kvinnor vill klassa porr som hets mot folkgrupp

Publicerad 13 augusti 2019 kl 10.56

Inrikes. Lagen om hets mot folkgrupp bör utvidgas så att även kvinnor som grupp om fattas av den. Det menar företrädare för S-kvinnor i Skåne i Sydsvenskan.

Dela artikeln

Det är S-kvinnor i Skåne som nu kräver att straffen för brott med så kallade sexistiska och kvinnohatande motiv ska skärpas.

Den socialdemokratiska gruppen anser att de ska klassas som hatbrott.

"På så sätt tydliggörs att sådana brott är en del av ett strukturellt problem och inte enskilda incidenter eller siffror i statistiken", skriver socialdemokraterna i Sydsvenskan.

Inför S-kvinnors kongress i Malmö på fredag har man tagit fram flera förslag för att motverka det "patriarkala samhälle" som man menar att Sverige är. Bland annat tycker man att kvinnohatande mord ska rubriceras som "femicide".

Enligt S-gruppen är kvinnor i Sverige ännu "underordnade" män.

"Vi anser även att pornografi ska klassas som hets mot folkgrupp, mot kvinnor", påpekar de.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 230069973


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0