Erik Åsbrink frontar den kontroversiella verksamheten.

S-pampen Erik, 70, blir rik på dyra lån till fattiga pensionärer

Publicerad 26 maj 2017 kl 15.06

Inrikes. Det går bra för kreditbolaget Svensk Hypotekspension, som skyltar med före detta finansminister Erik Åsbrink (S) som ordförande. Affärsidén är att låna ut pengar till fattiga pensionärer – till en ränta som är tre gånger högre än vid vanliga bolån.

Dela artikeln

Svensk Hypotekspension inledde sin verksamhet för drygt tio år sedan och det går stadigt framåt, rapporterar Dagens Industri.

Vinsten växte år 2016 med 8 miljoner till 17 miljoner kronor och under året uppgick kreditvärdigheten till knappt 3 miljarder kronor.

Bland kunderna finns nu drygt 10.000 låntagare – oftast pensionärer som är för fattiga för att få vanliga bolån.

Upplägget med så kallad "hypotekspension" går ut på att kunden lånar pengar med sin bostad som säkerhet. Lånet är livslångt och betalas tillbaka genom att banken säljer bostaden, i vanliga fall efter att låntagaren dött.

Räntan är i dagsläget på 4,5 procent – vilket är ungefär tre gånger mer än räntan på vanliga bostadslån.

– Räntan är högre för att det här är en annan produkt än bolån. Till exempel blir det ingen påfrestning på kundens likviditet då vi inte har räntor och amorteringar som ska betalas under tiden, säger bolagets vd Lennart Grabe till DI.

Som frontfigur för verksamheten har Svensk Hypotekspension satt S-profilen Erik Åsbrink, 70, som var finansminister i Göran Perssons regering 1996-1999.

Efter politikerkarriären tog slut har Åsbrink gjort en lysande karriär inom det så kallade näringslivet och är idag bland annat rådgivare åt den globala investmentbanken Goldman Sachs. 70-åringen är son till före detta riksbankschefen Per Åsbrink och är gift med nuvarande arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S).


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Här granskar AFA-veteranen vitboken åt SD-höjdarna

Dolda samarbetet med våldsvänstern.. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Satte eld på Egons hår och slapp åtal – nu återupptas utredningen

Vändningen – fem år efter bussattacken.. SR-veteranen informerades om möjlighet till överprövning och agerade "direkt, på sekunden".0 

I dessa 15 kommuner är svenskar redan i minoritet

Nya "migrationskartan" visar snabba trenden.. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0