Arkivbild.

S-topp: Rasistiskt kräva tystnad på bibliotek

Publicerad 12 oktober 2017 kl 13.35

Inrikes. Kraven på att Sverige ska ha tysta bibliotek är ofta främlingsfientliga. Det skriver Roger Mogert (S), kultur- och stadsbyggnadsborgarråd i Stockholm, i en debattartikel i SvD.

Dela artikeln

Den senaste tidens debatt om våld och stök på svenska bibliotek har fått det socialdemokratiska kultur- och stadsbyggnadsborgarrådet Roger Mogert i Stockholm att rasa.

Han menar att debatten är "fördummande" och till och med rasistisk.

Enligt Mogert försöker konservativa debattörer genom sina debattinlägg omvandla biblioteken till ett mausoleum för böcker och samtidigt driva ut mindre belästa människor.

S-politikern menar att debattörerna vill att biblioteken bara ska vara ett socialt rum för de redan frälsta.

"Vi som är ovärdiga, som inte har läsandet med oss hemifrån, ska inte göra oss besvär", påstår han.

Enligt Mogert är kraven på tysta bibliotek dessutom främlingsfientliga.

"Ofta är kraven på det tysta biblioteket kryddade med en god portion främlingsfientlighet eller en väl tilltagen dos klassförakt. Stöket på biblioteket blir på så vis mest ett slagträ mot Den Andre", skriver han.

Roger Mogert påpekar vidare att man kommer öppna ett nytt bibliotek i söderförorten Östberga i Stockholm. Det kommer troligen inte bli ett särskilt välbesökt eller tyst bibliotek, säger han. Men det gör inget. Det viktiga är att "unga killar" från icke-akademiska hem kan vistas där.


Nyheter från förstasidan

Regeringen öppnar för ukrainska vapenfabriker i Sverige

Pål Jonson: "Klart intressant upplägg." Så ska politikerna flytta kriget ytterligare ett steg närmare Sverige.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp.. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 Plus

Rättsexperter varnar för extremvänsterns publicering

"Kan vara förtal".. Utpekandet av ministerns omyndige son ifrågasätts av jurister.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0