Lena Rådström Baastad t.h.

S: "Självklart inte" någon koppling mellan invandring och brott

Publicerad 22 november 2019 kl 10.29

Inrikes. Socialdemokraternas vimsiga svar om invandring och brott fortsätter. Partisekreterare Lena Rådström Baastad försvarar nu statsministerns framträdande i SVT Agenda.

Dela artikeln

Det var i söndags som statsminister Stefan Löfven (S) intervjuades i SVT Agenda. I efterhand har kritiken mot honom stormat. Hans svar har bland annat beskrivits som katastrofala.

Löfven sade å ena sidan att segregation ligger bakom brottsligheten, men ville å andra sidan inte koppla brotten eller ens segregationen till den stora invandringen till Sverige.

Samma snurriga svar ger nu Socialdemokraternas partisekreterare Lena Rådström Baastad i SR Ekot. Hon menar att statsministern hade "rätt i sak".

Rådström Baastad pekar ut invandrare som de kriminella, men förnekar samtidigt en koppling mellan brottslighet och invandring.

– Tittar vi på gängkriminalitet förknippar man den med unga män, utländsk bakgrund, men med det sagt, finns det då någon direkt koppling mellan migration-kriminalitet? Nej, självklart inte, säger hon till Ekot och påpekar att det är "socioekonomiska faktorer" och "klass" som ligger bakom brotten.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 282801717


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Migrationsverket tror inte på nytt asylkaos

Irankriget spås inte ha någon påverkan.. I stället sänks prognosen kraftigt – sedan regeringen utlovat återvandring för ukrainare.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0