Sabuni hotar med extraval om Löfven ökar invandringen

Publicerad 21 januari 2021 kl 20.20

Inrikes. Liberalernas partiledare Nyamko Sabuni säger nu till SvD att hon är redo att gå till extraval om Stefan Löfven (S) inte ändrar sig om den nya invandringslagen.

Dela artikeln

Det är bråket om den nya migrationslagen, där regeringen försöker smyga igenom en betydligt mer generös asylinvandring, som gör att Liberalernas partiledare Nyamko Sabuni hotar med extraval.

Hon komer inte acceptera regeringens planer, klargör hon.

Dessutom bryter det mot januariavtalet, då mer invandring ökar kostnaderna och påverkar budgeten, har hon tidigare sagt i Expressen.

– Jag önskar inte nyval och definitivt inte i den här situationen. Därför hoppas jag att vi har en klok statsminister som inte vill skapa kaos utan håller sig till vårt avtal, säger Nyamko Sabuni till SvD idag.

Partiledaren öppnar för en medlemsomröstning i frågan inom partiet.

Liberalerna kan inte själva utlysa extraval, men i praktiken skulle det kunna bli resultatet om Löfven inte ändrar lagförslaget.

Januariavtalet skulle nämligen falla.

Inom Centerpartiet är man oroliga och försöker nu pressa L att backa från sina hot, uppger Expressen ikväll.

– Liberalerna driver Sverige till extra val, säger en "centralt placerad" C-källa till Expressen.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0