Vladimir Putins presschef Dmitry Peskov meddelade under söndagen ryska styrkor inte kommer att pausa offensiven i väntan på ett möte med ukrainarna denna gång. Men Reuters rapporterade på eftermiddagen att vapnen ändå i praktiken tystnat runtom i Ukraina sedan det stod klart att ett möte kommer att bli av. Ryska konvojer med militärmateriel syntes dock rulla in mot Kiev under kvällen, enligt satellitbilder från Maxar.
Hoppet om en konstruktiv lösning under morgondagen är trots framryckningen levande hos den ryska delegationen.
– Moskva och Kiev bör utarbeta en kort färdplan och nå en gemensam ståndpunkt under förhandlingarna, säger Leonid Slutskij, företrädare för den ryska delegationen och ordförande i utrikesutskottet i den ryska duman, till Tass sent på söndagen.
– Hopp och sunt förnuft ger vid handen att det är hög tid för oss att bli mer konstruktiva på båda sidor, fortsätter Slutskij.
– Förhandlingsprocessen innebär onekligen ett tillfälle att göra vissa eftergifter och att ta fram en färdplan, men den bör vara mycket kort för att snabbt nå ett avtal, vilket jag hoppas kommer att ske i dag, då jag hoppas att vi kan nå enighet om en ståndpunkt.
Efter uttalandet stod det klart att den ukrainska delegationen "på grund av logistiska problem" kommer att dyka upp först imorgon. Den vitryske presidenten Aleksandr Lukasjenko ska ansvara för att hålla alla flygplan och helikoptrar i Vitryssland på marken under mötet och under den tid då den ukrainska delegationen reser till och från gränsen. Men Rysslands delegation är redan på plats och väntar nu på Ukrainas representanter på hemlig ort.
Ukraina har meddelat att man inte tänker "kapitulera" under förhandlingarna och heller inte "ge upp en enda tum av vårt territorium", genom chefen för det ukrainska utrikesdepartementet, utrikesminister Dmitrij Kuleba, tidigare på söndagen. Landets president Volodymyr Zelenskyj har dock redan på fredagen öppnat för en lösning där Ukraina åtar sig att inte närma sig Nato, vilket av geopolitiska bedömare har ansetts vara det absolut viktigaste för Kreml.
Rättelse: Landet heter Vitryssland, inte Belarus, som felaktigt förekom i ursprungsversionen av denna artikel. Fria Tider ber om ursäkt.