Jerzy Sarnecki.

Sarnecki: Invandringen har inget med kriminaliteten att göra

Publicerad 7 oktober 2021 kl 12.15

Inrikes. Det är inte den stora invandringen från tredje världen som har orsakat den grova kriminaliteten i dagens Sverige. Det uppger kriminologen Jerzy Sarnecki för SVT.

Dela artikeln

I en rad årtionden har Jerzy Sarnecki framträtt som kriminologiskt orakel i svensk media och förklarat att kriminaliteten bara är en klassfråga som inte har med etnicitet att göra.

I SVT:s "30 minuter" berättar den 74-årige vänsterprofilen nu att han vidhåller att det grova gängkriminaliteten inte är kopplad till invandringen.

– Det där är något vi forskar på. Mitt preliminära svar är att det inte är på det viset, svarar Sarnecki på den direkta frågan om den stora invandringen till Sverige har lett till kriminaliteten.

Han hävdar att vågen av invandrare under 2015 inte har påverkat brottsutvecklingen.

Jerzy Sarnecki påstår också i intervjun att en anledning till att han väcker känslor är att han själv "är invandrare".

Sarnecki kom till Sverige efter att ha utvisades från Polen 1969. Detta skedde i samband med att politiskt aktiva judar, som anklagades för att vara subversiva landsförrädare, rensades ut ur det styrande polska kommunistpartiet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 126308826


Varnish cache server

Ministern på Norra Bantorget: "Javid Shah!". Samtidigt uppmanar regeringen andra att "inte ta Mellanösterns konflikter till svenska gator och torg".0 

Mer från Inrikes

Janne Josefsson: S-politiker vägrar själva bo bland invandrare

"Det är sådan dubbelmoral.". Berättar om när han föreslog att Göran Persson skulle flytta till Rosengård.0 

S öppnar för att regera med M i "en orolig omvärld"

Ardalan Shekarabis nya trevare.. "Ett ansvarstagande från de två partierna hade varit bra för landet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0