Kristersson och invandringen

"Sataniskt": Mona Sahlin om Kristerssons utspel

Publicerad 13 juli 2021 kl 14.07

Inrikes. Ulf Kristerssons kommentar om att invandringen är en belastning är "historielöst och så sataniskt uttryckt". Det uppger den före detta S-ledaren Mona Sahlin, som anser att det är "männen" – inte invandrarna – som är problemet.

Dela artikeln

– Invandringen i Sverige har blivit en belastning, både när det gäller kriminalitet, hedersproblematik, sociala problem och trångboddhet. Det är väl alldeles uppenbart, sade Moderaternas partiledare Ulf Kristersson i en P1-intervju förra veckan.

Utspelet väckt stor ilska inom vänstern – och nu sällar sig även Mona Sahlin till kritikerna i en debattartikel i Aftonbladet.

"Att utnämna invandring till en belastning är att lägga en hemsk belastning på alla människor i vårt Sverige som har en bakgrund i att vara invandrad. Så historielöst och så sataniskt uttryckt", skriver hon.

Mona Sahlin pekar på att det är de "unga männen" som ägnar sig åt kriminalitet medan "de unga kvinnorna tar sig vidare i livet och in på utbildningar":

"Kriminalitet överlag är ju ett i huvudsak manligt utövande. Och inte enbart en fråga om etnicitet. Motorcykelgäng är våldsamma och ofta är medlemmarna inte invandrade."

Den tidigare S-ledaren fortsätter:

"Kan man kanske förvänta sig att en statsministerkandidat också kan göra en analys av vad den farliga och förrädiska mansrollen lägger för krav på de unga killarna i våldets uppväxt? Är männen (nej jag vet, inte alla män, men tillräckligt många män) en belastning? Är kvinnorna en möjlighet?"


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0