Saudiavtalet
Utrikesminister Margot Wallström (S).

Saudiavtalet ska skrotas

Publicerad 10 mars 2015 kl 20.06

Inrikes. Det kontroversiella vapenavtalet mellan Sverige och Saudiarabien har rönt massiv kritik både från oppositionen och företrädare för Miljöpartiet. Under tisdagskvällen blev det klart att avtalet inte kommer att förlängas.

Dela artikeln

Efter många turer i media kommer regeringen nu att avveckla det omstridda vapenavtalet med Saudiarabien.

Avtalet har skapat splittring inom regeringen då framför allt ledande företrädare för MP vägrat gå med på avtalet.

Socialdemokraterna inledde avtalet 2005 och Alliansregeringen förlängde det 2010. Samarbetet som avtalet reglerar innehåller många komponenter och omfattar allt från utbildning och forskning till överföring av militärteknologi.

Regeringen har till den 15 maj i år på sig att säga upp avtalet, som annars kommer att förlängas med ytterligare fem år, skriver DI.

Sverige utrikesminister Margot Wallström (S) har tidigare fått hård kritik från Arabförbundet efter att hon gjort negativa uttalanden om Saudiarabien under anföranden i Sveriges riksdag.


"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Orban: Sista chansen att rösta innan tredje världskriget

Varnar för att storkrig i Europa bryter ut efter 2026. . EU-ledarna har redan beslutat sig för att starta kriget, enligt ungerske premiärministern.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg. Efter Sydney Sweeney-kontroversen.0 Plus

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0