Asylkaoset

SD: Löfven måste avgå

Publicerad 22 oktober 2015 kl 13.40

Inrikes. Efter att den senaste asylprognosen presenterats kräver Sverigedemokraterna nu statsminister Stefan Löfvens avgång och nyval. Partiet vill också ha en folkomröstning om invandringen.

Dela artikeln

Upp till 190.000 asylsökare kommer att komma till Sverige bara i år enligt Migrationsverkets prognos, som presenterades idag.

Vid en presskonferens under torsdagen sade Sverigedemokraternas gruppledare Mattias Karlsson att Sverige nu befinner sig i en "fullständig katastrof".

– Det är viktigt att understryka att det är ett direkt resultat av politiska beslut fattade i Sverige, sade han enligt TT.

Karlsson krävde också att statsminister Stefan Löfvens avgår och utlyser nyval och att det hålls en folkomröstning om asylinvandringen.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Rekordmånga arbetslösa akademiker

Högsta siffran på 20 år – och trenden tros fortsätta.. "Många vittnar om att det är svårt och tar lång tid att få ett nytt jobb."0 

HMF-anmälningarna skjuter i höjden

Redan nästan lika många i år som hela förra året.. Skärpt åsiktslagstiftning och situationen i Gaza tros ligga bakom.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0