SD och M sågar nya budgeten: "Skuldsätter det svenska folket"

Publicerad 21 september 2020 kl 13.10

Inrikes. Både Sverigedemokraterna och Moderaterna sågar nu regeringens höstbudget, som påstås vara en nystart för ekonomin efter coronakrisen. Enligt Moderaterna innebär budgeten att svenska folket kommer "historiskt skuldsättas".

Dela artikeln

Under måndagen presenterar regeringen sin höstbudget, som bygger på en överenskommelse mellan de så kallade januaripartierna.

Regeringen kommer låna närmare 200 miljarder för att "återstarta" ekonomin de närmaste två åren.

Bland annat ska den förhöjda a-kassan vara kvar i två år, trots att detta egentligen var avsett som en tillfällig nödåtgärd.

Men Moderaterna sågar budgeten och hävdar att den inte skapar jobb.

Ett vanligt jobbskatteavdrag hade varit bättre, enligt partiet.

– Sammanfattningsvis så ser jag en budget där man historiskt skuldsätter det svenska folket, utan att egentligen lösa de stora problem Sverige har med kriminalitet och arbetslöshet, sade M:s ekonomiskpolitiska talesperson Elisabeth Svantesson på en presskonferens idag enligt Omni.

Även Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson är missnöjd. Hans parti kommer snart presentera en egen skuggbudget, som tar helt andra tag för att få igång ekonomin och lösa brottsligheten.

"Enligt min bedömning är den framför allt ett hopkok av de vänsterliberala partiernas olika favoritförslag, som man passar på att få med när prislappen inte betyder så mycket. Resultatet blir en trött pyttipanna, som knappast ger Sverige den rivstart som nu behövs för att klara företag, jobb och medborgarnas trygghet", skriver SD-ledaren på Facebook och fortsätter:

"Sveriges kris pågår här och nu. I pandemins kölvatten går företag under och jobb försvinner. Vårdpersonalen kämpar på med de sista reserverna. Otryggheten växer i spåren av skjutningar och sprängningar. När vi om ett par veckor presenterar vårt budgetförslag, kommer vi att fokusera på att adressera dessa verkliga problem på ett mer träffsäkert sätt, och på att ge Sverige en kickstart på riktigt".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 46763407


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 46763408


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Inrikes

Sverige slår rekord hos Kronofogden

"Har konsumerat mer än de haft råd med".. Men många beviljas skuldsanering och behöver inte betala någonting alls.0 

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus