Foto: Johan Gunséus

Sjöstedt ska rädda terrorjournalisterna på egen hand

Publicerad 16 februari 2012 kl 07.25

Inrikes.Vänsterledaren Jonas Sjöstedt försöker utnyttja egna kommunistiska kontakter i Afrika för att få de två terrordömda svenska journalisterna i Etiopien frigivna. Nu får han kritik från S för att göra regeringens arbete svårare.

Gilla artikeln på Facebook

Jonas Sjöstedt tycker att regeringen inte gjort tillräckligt för att få de två terrordömda vänsterjournalisterna i Etiopien frisläppta. Därför har han påbörjat egna hemliga förhandlingar med kontakter i Afrika, rapporterar DN.

Han klagar också på att formuleringen i rege­ringens nya utrikespolitiska deklaration om att terrorsvenskarna "bör sättas på fri fot" är alldeles för vek.

Enligt DN:s källor består Sjöstedts kontakter framför allt av en afrikansk socialistisk regering som har goda relationer med den etiopiska.

Socialdemokraternas utrikespolitiska talesman Urban Ahlin är kritisk till vänsterledarens tilltag.

–?Det vore oansvarigt. Det här handlar inte om partipolitik, utan är ett fall där man måste samarbeta över partigränser. Vi skulle aldrig göra någonting vid sidan av rege­ringen. Då riskerar vi att springa i varandras spår och förstöra. Det vill inte vi riskera, säger Urban Ahlin till DN.

Sjöstedt bedyrar att hans engagemang inte har något att göra med att den dömde terrorjournalisten Martin Schibbye har en bakgrund som revolutionär kommunist.

–?För mig är det en principiell fråga om journalisters möjligheter att täcka konflikter och göra sitt arbete. Det måste vara lika oavsett vilken politisk övertygelse man har, säger Sjöstedt.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0