Skjutning mot kommunal byggnad i Skinnskatteberg

Publicerad 18 oktober 2021 kl 12.21

Inrikes. Polisen utreder en skjutning efter att en eller flera okända personer skjutit mot en byggnad på Helmers Stig i Skinnskatteberg.

Dela artikeln

Larmet om skjutningen inkom till polisen fredagen 15 oktober vid 22-tiden. Ingen person befann sig i byggnaden vid tidpunkten.

Polisen har genomfört en brottsplatsundersökning och vid den hittades bland annat kulhål i byggnaden och tomhylsor utanför.

I nuläget är ingen misstänkt för skjutningen.

Byggnaden som besköts tillhör Skinnskattebergs kommun men polisen bedömer att skjutningen inte riktar sig mot kommunen. Vad som ligger bakom bedömningen kan polisen inte kommentera närmare utan hänvisar till att förundersökning pågår.

Polisen söker nu personer som kan ha gjort iakttagelser i samband med skjutningen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 615526893


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Sänkt bensinpris fram till valet – trots vapenvilan

Regeringen: "Planen ligger fast".. Det senaste dygnets utveckling i Iran påverkar inte regeringens planer på sänkt bensinpris fram till valet.0 

SD-iranier bjuder in diktatorson till riksdagen

Reza Pahlavi ska hålla tal.. Exiliranier vill återupprätta shahregimen – som skänkte bort Irans olja till USA.0 

Nu slopas PUT – invandrarna ska bli medborgare i stället

SD får igenom sin hjärtefråga.. Men syftet är inte att invandrarna ska åka hem – tvärtom.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0