Bernard Randall.

Skolpräst kritiserade HBTQ-ideologi – blev anmäld som terrorist

Publicerad 10 maj 2021 kl 12.11

Utrikes. En kaplan på en engelsk internatskola predikade för eleverna att de hade rätt att ifrågasätta skolans genus- och HBTQ-ideologi. Då anmälde skolan honom till det statliga anti-terroristprogrammet Prevent, rapporterar Daily Mail.

Dela artikeln

Internatskolan Trent College i närheten av Nottingham införde nyligen nya långtgående HBTQ-policies som väckte oro bland eleverna.

Skolprästen Bernard Randall, som tidigare varit kaplan vid universitetet i Cambridge, höll i juni 2019 en predikan för eleverna i skolkapellet. I sin predikan förklarade han att det var ok för eleverna att ifrågasätta den kulturmarxistiska ideologin.

– Ni ska inte behöva höra att ni måste acceptera HBTQ-ideologi, lika lite som ni ska behöva höra att ni måste vara för Brexit eller att ni måste vara muslimer, sade Randall till eleverna.

Skolledningen slog efteråt fast att Bernard Randalls predikan hade varit "skadlig för HBTQ-elever". Man anmälde honom dessutom till det statliga Prevent-programmet, som finns till för att motverka terrorism och radikalisering. Polisen ansåg dock inte, efter att ha granskat fallet, att skolprästen utgjorde ett sådant hot att han passade i Prevent-programmet.

Randall fick också veta att alla hans framtida predikningar skulle censureras i förhand och övervakas av skolan.

Skolprästen har nu stämt skolan för diskriminering, trakasserier och orättvis uppsägning.

– Min karriär och mitt liv har slagits i spillror, säger Bernard Randall enligt Daily Mail.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Teorin: Vi har fått skojaren Bohlin för våra synders skull

Guillou om underbarnet som gjorde värnplikt i riksdagen. Har gjort succé med "anlagd skinnskalle, mörkt helskägg och vilt stirrande svart blick".0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0