Skottlossning i Malmö – två gripna

Publicerad 7 juni 2019 kl 11.15

Inrikes. Polisen bekräftar nu att det skett en skottlossning i Slottsstaden i Malmö under natten till fredag. Skott ska avlossats in i en lägenhet.

Dela artikeln

Det var strax innan klockan 02 i natt som polisen kallades till en adress i Slottsstaden i Malmö sedan flera uppringare meddelat att de hört höga smällar.

Polisen bekräftar nu att det handlar om en skottlossning.

"På plats gör patrull bedömning att området ska spärras av och undersökas av kriminaltekniker och hund. Polis konstaterar att det avfyrats skott in i en lägenhet. Ingen har kommit till skada då lägenheten ska ha varit tom", skriver polisen i sin händelserapport.

Polisen har under natten gripit två misstänkta gärningsmän och avspärrningarna på plats har hävts.

De båda gripna är numera anhållna och det rör sig om två män födda 1999. De är misstänkta för grovt vapenbrott, försök till grov misshandel samt skadegörelse.

Polisen vill för närvarande inte lämna mer uppgifter om ärendet.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen: Föds för få barn – startar utredning

Minister skyller på dejtingappar. Profilen Anna Björklund ska hjälpa till att reda ut varför svenskar slutar fortplanta sig.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

SD lovade tiggeriförbud – utredaren har andra planer

Ny utrednings-antiklimax.. Regeringens utredare Krister Thelin vill inte se något nationellt förbud.0 

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt.. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0