Genrebild.

Skottsalva mot lägenhet i Nyköping

Publicerad 26 juli 2019 kl 10.20

Inrikes. En lägenhet i Nyköping träffades med flera skott sedan någon eller några skjutit med ett vapen mot bostaden. Händelsen rubriceras som mordförsök.

Dela artikeln

Det var vid 01.30-tiden i natt som polisen larmades om skottlossning i området Brandkärr i Nyköping.

På platsen kunde polisen säkra föremål och finna skador som visar att "någon/några okända" skjutit flera skott mot en lägenhet på adressen.

Enligt SN.se har det avlossats fyra skott på platsen och dessutom fanns det människor inne i lägenheten vid skottlossningen.

Under natten har polisen förhört tre personer, men någon misstänkt gärningsman finns ännu inte.

SVT Sörmland har tagit bilder som visar flertalet skotthål i fönsterrutan på dörren.

– När det gäller hotbild är det en sådan sak vi inte vill kommentera, säger polisen till SVT.

Polisen har gjort en brottsplatsundersökning och platsen är avspärrad. Händelsen rubriceras som mordförsök.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 21771723


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0