Skulle tjäna halv miljard på invandring – Sandviken går mot rekordunderskott

Publicerad 16 september 2019 kl 09.24

Inrikes. Niklas Svensson på Expressen har nu granskat verkligheten efter den så kallade Sandvikenrapporten, som sade att Sandviken skulle tjäna en halv miljard på invandringen. I realiteten går kommunen med rekordunderskott, ett av de värsta i landet, och har bland de högsta kommunalskatterna.

Dela artikeln

Det var 2014 som DN spred en nyhet om att "Sandviken tjänar över 500 miljoner kronor årligen på de utomlandsfödda personer som bor i kommunen".

Nyheten, som ännu ligger kvar på DN:s hemsida, återgavs även i flera andra tidningar.

Men från mer seriöst håll sågades rapporten direkt.

Nu, i verkligheten fem år senare, går Sandviken med rekordunderskott på 67 miljoner kronor. Det fjärde största i landet.

Dessutom har Sandviken hela 33,12 kronor i kommunalskatt, vilket är närmare en krona mer än landets genomsnitt. Läget är så ansträngt att skattehöjningar ändå inte kan uteslutas framöver.

– Det var ju ett fantasiscenario som målades upp. Rapporten var felaktig från början. Hur kunde någon stå bakom den? säger M-oppositionsrådet Jonny Bratberg om den så kallade Sandvikenrapporten till Expressen.

Den utlovade jättevinsten på en halv miljard skiljer sig så extremt mycket åt mot verkligheten, att "i dag vill få i Sandviken kännas vid rapporten", skriver Niklas Svensson.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Dieter och Fritz chanslösa mot tredje världen-pinglorna. De är värst – och det folkslaget är allra våldsammast.0 Plus

Mer från Inrikes

Åtalas för att ha eldat upp pilot i IS-bur

Osama Krayem, 32, ställs inför rätta i Stockholm.. Malmö-sonen är redan dömd för massmord i Paris och Bryssel.0 

Margot Wallström: "Jag är inte antisemit"

S-profilen bemöter nu kritiken.. "Israels regering gjorde allt för att framställa Sverige och mig som avskräckande exempel."0 

UD kallade upp Israels ambassadör: "Oacceptabelt"

Markerade mot situationen i Gaza.. ”Att blockera mat och annat bistånd till civila är oförsvarligt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0