Småbarnsmamma knivmördad i centrala Malmö

Publicerad 17 februari 2012 kl 19.42

Inrikes.Våldet i katastrofstaden Malmö har skördat ytterligare ett offer. En småbarnsmamma attackerades och knivskars till döds i centrala Malmö under eftermiddagen - medan hennes barn tittade på.

Gilla artikeln på Facebook

Det var när kvinnan gick tillsammans med sina två småbarn på Lugna gatan i centrala Malmö som hon plötsligt överfölls och knivhöggs av en ensam gärningsman. Kvinnan avled senare av sina skador, enligt Aftonbladet.

En man greps av polisen strax efter händelsen, som flera personer blev vittnen till. Polisen rubricerar brottet som mord.

Mordet skedde samma dag som riksdagen debatterade den ohållbara situationen i den mångkulturella staden.

Bara ett par timmar efter mordet samlades ikväll vänstergrupper till en manifestation under parollen "Alla vi som älskar Malmö!" på stortorget, bara ett stenkast från brottsplatsen.

"Det har hållts [sic!] manifestationer mot våldet.Nu är tanken att man ska hålla en stor manifestation och vända det till något positivt", skriver anordnarna av manifestationen, som dessutom blåsts upp stort av den lokala Bonniertidningen Sydsvenskan.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 337642440


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Barnbidragen minskar – föds så få barn

Backade med 4,6 procent på ett år.. "Födelsetalen har varit minskande och därför sjunker också utbetalningarna."0 

ÖB: Irankriget stärker Ryssland – "synnerligen obra"

Michael Claesson slår larm om nya storkriget.. Förbrukad luftvärnsammunition och höjda oljepriser ger guldläge för Kreml.0 

Strandhäll till Teodorescu: "Vem är din hemliga finansiär?"

Kritikstormen: "Fy fan vilken vidrig fråga.". S-toppen anklagas för att vara antisemit – men hyllas av högern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0