EU-valet 2019

Soraya Post sågar väljarna: "De har röstat på klimatförnekarna och högerextremism"

Publicerad 26 maj 2019 kl 23.41

Inrikes. Nu står det definitivt klart att Feministiskt initiativ åker ur Europaparlamentet. Partiets EU-parlamentariker Soraya Post ger dock inte intryck av att vara någon särskilt god förlorare.

Dela artikeln

– Väljarna har sagt sitt, de har röstat på klimatförnekarna och högerextremismen. Det här är resultatet, vad det svenska folket vill. 

Det sade en märkbart uppjagad Soraya Post till SVT efter att det preliminära valresultatet resenterats på söndagskvällen. Siffrorna visar att Feministiskt initiativ endast fick 0,8 procent av rösterna.

I bakgrunden på Fi:s valvaka skanderade anhängarna: "Kampen fortsätter, rasismen ska krossas". 

Post upprepade strax efteråt sin attack mot väljarna när SVT:s reporter frågade om Fi nu inte har haft en lång tid på sig att visa vad de går för.

– Ja det har vi gjort i fem år i parlamentet faktiskt, men det har tydligen inte varit tillräckligt antar jag då. De antifeministiska och rasistiska klimatförnekande krafterna är större, dundrade den kontroversiella politikern.

Gudrun Schyman, som också intervjuades, förklarade att Fi-vljarna har gått tillbaka till partier som Miljöpartiet eftersom det känns "tryggt".

– Med den politiska utveckling vi ser i Sverige och Europa har vi väldigt mycket att göra framöver, sade Schyman och lovade att fortsätta kämpa för "mänskliga rättigheter".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 466381105


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 466381106


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Så här stor bostad har en 25-åring råd med i Stockholm

1,9 kvadratmeter.. "Har du inte föräldrar med kapital står du utanför – oavsett hur hårt du jobbar eller sparar."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

En av de främsta eldsjälarna för saken har avlidit. Jan Milld ägnade årtionden åt att bekämpa folkutbytet – när det var som allra tuffast.0 

Mer från Inrikes

SD: Ge återvandringsbidrag till svenska medborgare

Föreslår villkor: Man måste avsäga sig medborgarskapet.. "Det är där den stora gruppen som lever i utanförskap i dag befinner sig."0 

Tidöbeskedet. Men samtidigt stryks 70 andra arter från listan – bland annat blåsippan.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0