EU-valet 2019

Soraya Post sågar väljarna: "De har röstat på klimatförnekarna och högerextremism"

Publicerad 26 maj 2019 kl 23.41

Inrikes. Nu står det definitivt klart att Feministiskt initiativ åker ur Europaparlamentet. Partiets EU-parlamentariker Soraya Post ger dock inte intryck av att vara någon särskilt god förlorare.

Dela artikeln

– Väljarna har sagt sitt, de har röstat på klimatförnekarna och högerextremismen. Det här är resultatet, vad det svenska folket vill. 

Det sade en märkbart uppjagad Soraya Post till SVT efter att det preliminära valresultatet resenterats på söndagskvällen. Siffrorna visar att Feministiskt initiativ endast fick 0,8 procent av rösterna.

I bakgrunden på Fi:s valvaka skanderade anhängarna: "Kampen fortsätter, rasismen ska krossas". 

Post upprepade strax efteråt sin attack mot väljarna när SVT:s reporter frågade om Fi nu inte har haft en lång tid på sig att visa vad de går för.

– Ja det har vi gjort i fem år i parlamentet faktiskt, men det har tydligen inte varit tillräckligt antar jag då. De antifeministiska och rasistiska klimatförnekande krafterna är större, dundrade den kontroversiella politikern.

Gudrun Schyman, som också intervjuades, förklarade att Fi-vljarna har gått tillbaka till partier som Miljöpartiet eftersom det känns "tryggt".

– Med den politiska utveckling vi ser i Sverige och Europa har vi väldigt mycket att göra framöver, sade Schyman och lovade att fortsätta kämpa för "mänskliga rättigheter".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 655934881


Varnish cache server

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Jomshof till antisemit: "Din lågpannade vidriga lilla skitmänniska"

Muslimens kommentar gör SD-toppen helt vansinnig.. "Ta din antisemitism, din pedofilprofet, din get och vandra hem till ditt skitland."0 

Partiet tvingas nu ta strid för invandrarrösterna. Hävdar samtidigt att Nyans "inte är något hot överhuvud taget".0 

Röstmottagare uppmanade väljare "rösta rött eller grönt – inte blått"

"Klart vi ser allvarligt på det här.". Valarbetaren stängs av efter incidenten under förtidsröstningens första dag.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0