Sprängdåd mot polisstation i Skåne

Publicerad 5 augusti 2019 kl 09.47

Inrikes. Under natten till måndag sprängdes dörren till polisstationen i Svalöv sönder. Enligt polisen kan det röra sig om en banger eller något annat.

Dela artikeln

Det var klockan 01.03 som polisen larmades om att inbrottslarmet på polisstationen i Svalöv hade gått.

Cirka 10 minuter senare fick polisens ledningscentral in ett samtal om att det hörts "en hög smäll" i närheten av polisstationen.

Polispatruller som skickades till platsen upptäckte då att ytterrutan på entrédörren var sönder.

Initialt var det oklart vad som orsakat skadegörelsen men platsen är avspärrad och det ska nu att genomföras en teknisk undersökning.

Enligt Marie Fridström, inre befäl vid Helsingborgspolisen, kan det röra sig om en så kallad banger eller något annat som kastats mot dörren, uppger Helsingborgs Dagblad. Ingen ska ha tagit sig in i stationen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 456834747


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 456834748


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Jag blev vilseledd." Partiet tappar nästan alla sina väljare i Rosengård och Rinkeby.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0