Lisa Nåbo.

SSU tonar ned kulturmarxismen

Publicerad 2 augusti 2021 kl 19.58

Inrikes. Socialdemokraternas ungdomsförbund har valt en ny ordförande som har ett riktigt jobb – som polisaspirant. Lisa Nåbo, 26, vill fokusera på lag och ordning.
– Vi ska våga prata om tuffa straff, säger hon.

Dela artikeln

Philip Botström, 30 år, meddelade vid årsskiftet att han skulle avgå som förbundsordförande för SSU på förbundets kongress i augusti.

– Det är dags för ett generationsskifte, sade han då.

På söndagen valdes Lisa Nåbo från Rimforsa i Kinda kommun till ny ordförande för ungsomsförbundet.

Lisa Nåbo blir något så ovanligt som en politiker som har ett riktigt arbete. Hon avslutar nu sin utbildning till polis med att tjänstgöra som aspirant.

Till Aktuellt i Politiken sade hon i juni att hon nästan upplever att hon är "exotisk" för andra politiker eftersom har ett "vanligt knegarjobb" som polis.

På en pressträff efter att kongressen avslutats sade Lisa Nåbo att hon vill fokusera på lag och ordning.

– Vi ska våga prata om tuffa straff och polisens metoder för att upptäcka och motverka brottslighet. Det är traditionellt inte frågor som SSU har pratat om, det hoppas jag att vi ska ändra på. Det är frågor som vi vet är viktiga för dagens ungdomar, sade hon enligt TT.

Hon vill också ägna sig åt så kallad ekonomisk jämlikhet, men även att pressa moderpartiet att prata mer om "klimatet".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 53330389


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Nu bryter även gravida dottern med Nannskog

"Underskatta inte mig.". Beskedet – strax efter att unga frun han nyss gift sig med lämnat SVT-veteranen.0 

Afrikan misstänks för våldtäkter på äldreboende

Flera åldringar utsatta.. Ministern: "Jag tycker att det är fruktansvärt."0 Plus

S säger nej till MP-krav på ökad invandring

"Vi har helt olika uppfattningar.". S vill att Sverige ska ligga på EU:s miniminivå, enligt Lawen Redar.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0