Foto: Getideaka / FreeDigitalPhotos.net

Starkt stöd för hedersvåld bland invandrare

Publicerad 23 mars 2012 kl 18.35

Inrikes.Det finns ett mycket starkt stöd för hederskultur och hedersvåld bland invandrare från Mellanöstern i Storbritannien. I en ny undersökning svarar en stor majoritet att hederskultur är bra, och en femtedel tycker att kvinnor som "vanhedrat" sin familj bör misshandlas.

Gilla artikeln på Facebook

En ny opinionsundersökning som presenteras i BBC-programmet Panorama visar att det finns ett starkt stöd för hederskultur och hedersvåld bland unga invandrare.

Bland de 500 invandrare från Mellanöstern i åldern 16-34 som deltagit i studien svarar hela 69 procent att familjer bör leva i enlighet med hederskulturen.

Vidare svarar ungefär en femtedel att man bör fysiskt misshandla en kvinna som "vanhedrat" sin familj, exempelvis genom att vägra ställa upp på ett tvångsäktenskap. Tre procent tycker att hedersmord kan rättfärdigas.

Enligt kvinnoorganisationen IKWRO anmäldes över 2800 fall av hedersrelaterade brott i Storbritannien under 2010.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 894902495


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0