93452909@N00/CC-BY-SA

Staten ger ytterligare 36 miljoner till Facebook

Serverhallarna

Publicerad 8 mars 2014 kl 21.52

Inrikes.Facebook får 36 miljoner kronor i statligt stöd från Tillväxtverket för att bygga ut serverhallarna i Luleå, rapporterar Sveriges Radio.
– Jag tycker det är en bra investering, säger näringsminister Annie Lööf (C).

Gilla artikeln på Facebook

Detta är utöver de 103 miljoner kronor av skattebetalarnas pengar som redan gått till att stödja Facebooks verksamhet på orten.

När projektet är fullt utvecklat kommer serverhallar på totalt 28 000 kvadratmeter, störst i Europa, att serva Facebooks användare.

Kritiker menar att serverhallarna byggs i Sverige för att ge Försvarets Radioanstalt, som har ett nära samarbete med sin amerikanska motsvarighet NSA, möjlighet att spionera på Facebooks miljontals användare.

– Det är betydligt sämre nyheter för ett par hundra miljoner europeiska Facebook-anändare, som nu kommer att koppla upp sig mot servrarna i Luleå. Det innebär nämligen att allt de skickar till och från Facebook kommer att passera genom FRA:s filter, skrev Piratpartiets ordförande Anna Troberg, i samband med att planerna för serverhallarna offentliggjordes.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0