Marcus Oscarsson.

Marcus Oscarsson: SD kan få 31,4 procent

Publicerad 7 september 2018 kl 15.01

Inrikes. Det kan gå extremt bra för Sverigedemokraterna på valdagen. Det menar i varje fall TV4:s Marcus Oscarsson, som säger att partiet i bästa fall kan 31,4 procent av rösterna.

Dela artikeln

Hur kommer det gå i valet? Hur många röster kommer egentligen Sverigedemokraterna att få?

Omöjligt att veta, men i Yougovs sista mätning blev SD återigen landets största parti med 24,8 procent av rösterna.

Baserat på detta har statsvetaren Marcus Oscarsson, känd från TV4, räknat ut vad SD i bästa fall skulle kunna få.

Yougov var nämligen ett av de opinionsinstitut som närmast, men ändå underskattat, prickade in SD:s resultat i förra valet.

"I YouGovs sista mätning innan valkvällen fick SD då 10,2 av YouGov. När alla röster hade räknats landade slutresultatet på 12,9. Med andra ord låg SD:s slutresultat på 1,26 över YouGovs sista mätning. Om 24,8 multipliceras med samma faktor landar SD på 31,4% nu på söndag", skriver Marcus Oscarsson på sin Facebook.

Han medger visserligen att mätinstituten förfinat sina modeller sedan dess, men påpekar samtidigt att väljarnas missnöje med regeringens invandringspolitik troligen är ännu större inför detta valet. Dessutom menar han att SD-väljare är mindre benägna att delta i opinionsundersökningar.

"Om SD får 31,4% på söndag lär jublet inte veta några gränser på SD:s valvaka. Spänningen stiger!", säger han.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 284410469


Varnish cache server

Mannen hade inte ens bytt juridiskt kön. Nu ska DO undersöka om gymkedjan STC gjort sig skyldig till diskriminering.0 

Mer från Inrikes

Sara Skyttedal blir singelmamma

Jimmy Dihang lämnar KD-veteranen.. Paret fick "hatiska och rasistiska kommentarer" när förhållandet blev känt.0 

Thomas Stenström stoppade SD-reklam på festival

Partiet rasar efter SD-hatande artistens drag.. "Vi behandlas som något som ska gömmas undan för att en artist ogillar oss."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0