En bestämd Stefan Löfven under dagens partiledardebatt i riksdagen.

Stefan Löfven: "Jag kommer aldrig samarbeta med SD!"

Publicerad 14 juni 2017 kl 12.11

Inrikes. Det går inte att bygga ett tryggt och säkert samhälle tillsammans med Sverigedemokraterna. Det sade statsminister Stefan Löfven (S) under onsdagens partiledardebatt i riksdagen, och därför kommer han aldrig någonsin samarbeta med SD.

Dela artikeln

Stefan Löfven lovade mycket under onsdagens riksdagsdebatt. Han sade att Socialdemokraterna bland annat ska investera i bostäder, utbildning, forskning, klimatåtgärder, infrastruktur och mer personal i välfärden.

– Det som Sveriges löntagare jobbat ihop, det ska gå till fler förskolelärare och mindre barngrupper, fler undersköterskor, kortare vårdköer, fler poliser, ökad trygghet, fler socionomer och därmed hjälp till fler utsatta barn, förklarade han.

– Med tuffa tag ska vi knäcka den brottslighet som förstör för så många!

Särskilt mycket resurser ska satsas på landets särskilt utsatta områden.

Allt detta ska uppnås genom "modet att samarbeta", sade statsministern i riksdagen. Men han tänker inte samarbeta med alla.

– Man kan inte bygga ett samhälle som är tryggt och håller ihop tillsammans med ett högerextremt parti. Det är omöjligt.

– Och därför kommer jag inte, aldrig, att samarbeta med Sverigedemokraterna. Den anständigheten står jag för!

Men med övriga partier kan han tänka sig en samverkan.

– Socialdemokratin står i mitten av svensk politik beredd att samarbeta över blockgränserna för att ta Sverige framåt. Gemensamt samhällsbygge och sammanhållning, investeringar i jobb, trygghet, välfärd. Samarbete i mitten av politiken. Det är Socialdemokraternas och regeringens väg, avslutade Stefan Löfven sitt öppningstal i den sista partiledardebatten innan riksdagens sommaruppehåll.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 902390149


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 902390150


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Israel attackerar Beirut under vapenvilan

USA-stödda uppgörelsen i kraft sedan i torsdags. Trots vapenvilan har Israel fortsatt sin militära insats i södra Libanon.0 

Ekonominyheter

Guld ny favorit när centralbanker ratar USA-papper

Ädla metallen har nu blivit världens främsta reservtillgång.. Milstolpe passerad när allt fler länder söker alternativ till dollarn.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0