Coronakrisen i ekonomin

Stockholmsbörsen rasar fem procent

Publicerad 23 mars 2020 kl 10.00

Ekonomi. Stockholmsbörsen fortsätter rasa och backade nära fem procent vid öppningen på måndagen.

Dela artikeln

Handelsveckan inleds med kraftig nedgång på Stockholmsbörsen, rapporterar TT.

OMXS-index öppnade med ett minus på 4,6 procent där samtliga storbolag backar.

Swedbank rasar runt 5,5 procent. Securitas faller med 3,5 procent. Electrolux säger att man slopar utdelningen till aktieägare och minskar med 4,9 procent.

Sparekonomen Frida Bratt förklarar enligt Expressen att osäkerheten på börsen kan avta när det kommer in bättre data på hur världsekonomin kommer påverkas.

– Jag tror inte nedgångarna avtar, men kanske att svängningarna då kan bli lite mindre. Som sparare måste man dock vara beredd på att osäkerheten kommer att fortsätta och att vi inte nått botten, tyvärr, säger hon.

Även ute i Europa faller börserna, däribland flygbolag som Norwegian och Lufthansa.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 396695309


Varnish cache server

Nu blir det kriminellt att "allvarligt skada" kvinnors ego. Den som "återkommande" beskyller sin fru för att ha fel kan få långa fängelsestraff.0 Plus

Mer från Ekonomi

Årets näst högsta notering i södra Sverige. Experter varnar för ökningar under hösten.0 

Oligarkfamiljen stärker greppet om svensk industri. Förra ÖB sitter i bolagets styrelse med Marcus Wallenberg.0 

Så här stor bostad har en 25-åring råd med i Stockholm

1,9 kvadratmeter.. "Har du inte föräldrar med kapital står du utanför – oavsett hur hårt du jobbar eller sparar."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0