Storföretag bojkottar Facebook – kräver ökad censur

Publicerad 29 juni 2020 kl 11.45

Utrikes. Starbucks ansluter sig nu till den grupp storföretag som pausar sina annonser på Facebook och andra sociala medier för att få fram en ökad censur mot så kallad "rasism", uppger Washington Times.

Dela artikeln

Det är kafékedjan Starbucks som nu meddelar att man pausar sina annonser i sociala medier på grund av det "rasistiska innehåll" som påstås finnas där.

Men detta är bara ett av många företag med samma krav.

Under kampanjen "#StopHateforProfit" lyfts kravet att "hate speech" ska förbjudas från att spridas i sociala medier.

Starbucks kommer nu stoppa sina annonser medan man diskuterar frågan vidare. Företaget säger att man ska ha "diskussioner internt samt med mediepartners och med medborgarrättsorganisationer för att stoppa spridningen av hets mot folkgrupp".

Tidigare har bland andra glassföretaget Ben & Jerry, Pepsi och Coca-Cola kommit med liknande besked.

Vissa av företagen kommer pausa annonser på just Facebook medan andra mer brett valt bort marknadsföring i sociala medier, skriver Washington Times.

Enligt Yahoo har mer än 160 företag skrivit under för att stoppa sina annonser på Facebook.

Coca-Cola pausar all reklam i sociala medier under minst 30 dagar och säger att "det finns inget utrymme för rasism i världen och det finns inget utrymme för rasism på sociala medier", enligt Daily Mail.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 337052861


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Efter krigsstarten: Rekordlågt förtroende för Trump

Nu är siffran nere på 35 procent.. Nya bottennoteringen efter att presidenten satt igång sitt kontroversiella krig.0 

Israel medger: Tänker norpa södra Libanon

Beskedet från försvarsminister Katz.. Upprättar "säkerhetszon" i södra delarna av landet.0 

NYT: Nu kräver även saudiske prinsen markinvasion

Pressen på Trump ökar.. Mohammed bin Salman vill att kriget fortsätter tills Iran faller.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0