Stort coronautbrott på Sveriges Radio

Publicerad 16 november 2020 kl 15.04

Inrikes. Sveriges Radio Ekot har nu drabbats av ett stort coronautbrott som "direkt påverkar" ett 30-tal personer, uppger Dagens Media.

Dela artikeln

Det är Sveriges största nyhetsredaktion, Sveriges Radio Ekot, som nu drabbats av ett stort utbrott av det nya coronaviruset.

Totalt är ett 30-tal personer direkt påverkade.

Dels har över 10 medarbetare insjuknat i covid-19, dels har ytterligare 20 personer satts i karantän.

Detta är det första utbrottet redaktionen, som består av 200 personer. 

– Vi har gjort en noggrann smittspårning. Alla som har varit nära den sjuka kollegan 24 timmar innan den blev sjuk får vara i karantän och jobba hemifrån, säger Ekots chef och ansvariga utgivare Klas Wolf-Watz till Dagens Media.

Enligt SR kommer nyhetsförmedlingen inte påverkas av utbrottet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 608692303


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Sänkt bensinpris fram till valet – trots vapenvilan

Regeringen: "Planen ligger fast".. Det senaste dygnets utveckling i Iran påverkar inte regeringens planer på sänkt bensinpris fram till valet.0 

SD-iranier bjuder in diktatorson till riksdagen

Reza Pahlavi ska hålla tal.. Exiliranier vill återupprätta shahregimen – som skänkte bort Irans olja till USA.0 

Nu slopas PUT – invandrarna ska bli medborgare i stället

SD får igenom sin hjärtefråga.. Men syftet är inte att invandrarna ska åka hem – tvärtom.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0