Stort lastfartyg på grund i Ångermanälven

Publicerad 24 juni 2021 kl 14.18

Inrikes. På torsdagsmorgonen fick ett 130 meter långt lastfartyg maskinproblem och gick på grund vid Sandö i Ångermanälven. Kustbevakningen arbetar nu med att minimera riskerna för att olja ska läcka ut i vattnet.

Dela artikeln

Roger Gebauer leder Kustbevakningens miljöräddningsoperation:

– Fartyget har drivit upp på en sandbank med stäven och har oljetankarna i aktern. Det minskar risken för utsläpp men vi vet med oss att grundstötta lastfartyg ofta är komplicerade historier och det finns många faktorer som påverkar utgången, säger han i ett uttalande.

Det finns inte i nuläget några misstankar om brott.

– Fartyget hade en lots ombord när de drabbades av en så kallad ”blackout” och förlorade manöverförmågan, säger Roger Gebauer.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 414921793


Varnish cache server

Skulle visa sin godhet. Nu har familjen tagit över det nyrenoverade huset och hotar "slå in käften" på honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Svensk trend: Politikerna tar sommarlov även under valår

Syns inte till – har semester.. "Politikerna är så slappa att de till och med har flyttat Almedalsveckan till juni".0 

Volvo V70 från 2005 utklassar nya bilar i säkerhetstest

Pekskärm- och app-bilar en trafikfara.. Gamla Volvon utklassar bilarna som kräver pillande i menysystem vid ratten.0 

Katja Nyberg hoppar av Widdings parti

Vildens nya drag.. Tar tillbaka kandidatur för Ambition Sverige.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0