Stort polispådrag efter ny koranbränning i Malmö

Publicerad 11 september 2020 kl 09.49

Inrikes. Ytterligare en koranbränning har skett i Rosengård i Malmö på fredagen. Polisen har nu skickat ut flera patruller för att jaga fatt på koranbrännarna, uppger flera medier.

Dela artikeln

Det var 08-tiden i morse som polisen larmades till Bennets väg på Rosengård i Malmö efter uppgifter om en bränd koran.

Polisen har i efterhand bekräftat att det har inträffat.

– Vi har flera patruller som jobbar med ärendet och söker efter personer som kan ha gjort det här. Vi kan konstatera att det har hänt, säger polisens presstalesperson Jimmy Modin till SVT Nyheter Skåne men kan inte säga exakt vad det rör sig om.

Även Kvällsposten uppger att "flera patruller" skickats ut till platsen där koranen brändes.

Vem som eldat koranen är ännu oklart. När det danska partiet Stram Kurs eldade koranen i Rosengård för två veckor sedan ledde det till våldsamma invandrarkravaller i staden.

Det islamkritiska partiet har utlovat flera nya koranbränningar i Stockholm under helgen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0