Europas största kärnkraftverk brinner

Publicerad 4 mars 2022 kl 01.16

Utrikes. Strider mellan ryska och ukrainska styrkor pågår vid Europas största kärnkraftverk Zaporizjzja utanför staden Enerhodar i Ukraina. Kärnkraftverket uppges ha fattat eld.

Dela artikeln

Enerhodars borgmästare Dmytro Orlov uppger att en brand har startat i kärnkraftverket som ett resultat av den omfattande beskjutningen, skriver The Guardian.

Kärnkraftverket har tillfälligt ockuperats av ryska trupper, enligt Ukrainas Amabassadör i Tyskland, Andrij Melnyjk. Detta enligt tysk media, rapporterar SR.

Det rör sig om Europas största kärnkraftverk, som står för 25 procent av Ukrainas energiproduktion. Och nu sprids oron för att anläggningen skadas och radioaktiva ämnen läcka ut.

FN:s internationella atomenergiorgan, IAEA, uppmanar till ett omedelbart slut på striderna vid kärnkraftverket, skriver SR.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 890476144


Varnish cache server

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Mer från Utrikes

Politikernas kupp: Ska integrera IDF med USA:s försvarsmakt

Pratet om att avskaffa biståndet till Israel avfärdas som bluff.. Det system kongressen tänker införa i stället är ännu värre, enligt kritiker.0 

Gruppvåldtog fransyska inför hennes barn – nu ska båda hängas

Bröt sig in i bilen och våldtog under pistolhot.. Det visade sig att straffsatserna i tredje världen är mindre förlåtande.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0