Foto: Met

"Strikt muslim" bestraffade kvinnor med våldtäkt

Publicerad 25 januari 2012 kl 23.38

Utrikes.Sunny Islam, 23, gillade inte att kvinnor kunde vara utomhus ensamma om kvällarna i Storbritannien, så han begick fyra våldtäkter för att "lära" kvinnorna att leva enligt islam.

Gilla artikeln på Facebook

Det yngsta offret var bara 15 år och kidnappades och våldtogs som en del i Islams strävan efter ett mer religiöst korrekt Storbritannien. Polisen kunde spåra upp honom med hjälp av DNA, och nu har den 23-årige muslimen häktats eftersom han anses utgöra ett fortsatt hot mot kvinnor i östra London.

Enligt polisen finns det risk att Islam kan ha attackerat många fler, skriver Londonbaserade Daily Mail. Under häktningsförhandlingarna framgick det att han kom från en strikt muslimsk familj och att han velat bestraffa de kvinnor som valde att vara utomhus själva om kvällarna, vilket enligt den 23-årige muslimens uppfattning är förbjudet enligt islam.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 700224956


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 700224957


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Vänsterpartiet kan ge Tidö talmansposten

Nooshi Dadgostar kan nobba S kandidat för Norlén. "Han har varit talman länge och skött det på ett bra sätt."0 

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus