Studenthus med 670 lägenheter i Rosengård.
Faksimil Google Maps

Studenter rånas och bestjäls i Rosengård

Publicerad 28 juni 2013 kl 15.36

Inrikes.Bostadsbolaget Studenthus vill sätta upp kamerabevakning kring ett av deras lägenhetshus för studenter i den utsatta Malmöstadsdelen Rosengård, skriver Skånska Dagbladet.

Gilla artikeln på Facebook

Inom loppet av fyra dagar inträffade två personrån och tolv inbrott i huset.

”Sedan i julas har vi upplevt alltmer problem i huset, men de senaste dagarna har de eskalerat enormt”, skriver platschefen Linnea Rosenqvist i ett mejl till Malmö stad.

De unga studenterna som bor där är mycket utsatta.

”De är mycket oroliga och känner sig otrygga. Nu vill vi gärna installera kameraövervakning för att öka tryggheten för våra hyresgäster", fortsätter hon.

Det finns 670 lägenheter i studentboendet, som är beläget i Kinesiska muren i Rosengård. I Sverige krävs det tillstånd för att filma på privat mark med övervakningskameror.

Läs också:
Illegalt husvagnsläger tvingar studenter flytta


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

USA kan behöva betala 7.400 miljarder för Grönland

Svindyra priset som Vita huset kan behöva acceptera. Enligt mätningar säger 85 procent av grönlänningarna nej till att bli en del av USA.0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0