Studenthus med 670 lägenheter i Rosengård.
Faksimil Google Maps

Studenter rånas och bestjäls i Rosengård

Publicerad 28 juni 2013 kl 15.36

Inrikes.Bostadsbolaget Studenthus vill sätta upp kamerabevakning kring ett av deras lägenhetshus för studenter i den utsatta Malmöstadsdelen Rosengård, skriver Skånska Dagbladet.

Gilla artikeln på Facebook

Inom loppet av fyra dagar inträffade två personrån och tolv inbrott i huset.

”Sedan i julas har vi upplevt alltmer problem i huset, men de senaste dagarna har de eskalerat enormt”, skriver platschefen Linnea Rosenqvist i ett mejl till Malmö stad.

De unga studenterna som bor där är mycket utsatta.

”De är mycket oroliga och känner sig otrygga. Nu vill vi gärna installera kameraövervakning för att öka tryggheten för våra hyresgäster", fortsätter hon.

Det finns 670 lägenheter i studentboendet, som är beläget i Kinesiska muren i Rosengård. I Sverige krävs det tillstånd för att filma på privat mark med övervakningskameror.

Läs också:
Illegalt husvagnsläger tvingar studenter flytta


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 617474750


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Sänkt bensinpris fram till valet – trots vapenvilan

Regeringen: "Planen ligger fast".. Det senaste dygnets utveckling i Iran påverkar inte regeringens planer på sänkt bensinpris fram till valet.0 

SD-iranier bjuder in diktatorson till riksdagen

Reza Pahlavi ska hålla tal.. Exiliranier vill återupprätta shahregimen – som skänkte bort Irans olja till USA.0 

Nu slopas PUT – invandrarna ska bli medborgare i stället

SD får igenom sin hjärtefråga.. Men syftet är inte att invandrarna ska åka hem – tvärtom.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0