SvD-stalinist räddar ansiktet på Obama

Publicerad 26 januari 2012 kl 20.25

Inrikes.Den populära amerikanska hockeymålvakten Tim Thomas vägrade följa med till Vita Huset för att besöka Obama. Då lät SvD sin tidigare aktivt stalinistiska sportreporter Janne Bengtsson rycka in till Obamas försvar.

Gilla artikeln på Facebook

Stanley Cup-vinnarlaget Boston Bruins besökte i början av veckan Vita Huset för att motta traditionsenliga gratulationer av president Obama. Lagets målvakt, Tim Thomas, valde dock att inte följa med - eftersom han inte ställer sig bakom Obamas politik.

Så fick man inte göra, tyckte SvD:s sportreporter Janne Bengtsson, som bestämde sig för att skriva en indignerad nyhetsartikel som utmålar Thomas som en extremist som "sätter sig själv före laget".

"Nu ifrågasätts den förre AIK-målvakten Tim Thomas i allt starkare ordalag", skriver Bengtsson, trots att fallet har fått måttlig uppmärksamhet i USA och Thomas ingår i en lång tradition av sportutövare som valt att inte delta i politiska evenemang.

Bengtsson uppmärksammar också att Thomas uttryckt stöd för Glenn Beck.

"Thomas har tidigare öppet deklarerat att han stödjer den konservative medieprofilen Glenn Beck, en Tea Party-favorit som nyligen uttalade sig om de norska ungdomar som mördades på Utöya: 'det var skottlossning på ett politiskt läger som påminner lite om Hitlerjugend. Jag menar, vem är det som anordnar läger för ungdomar som handlar om politik? Det är alarmerande', ansåg Beck i ett radioprogram."

Janne Bengtsson har varit aktiv medlem i det stalinistiska och sovjetvänliga Arbetarpartiet kommunisterna (APK), som bildades 1977 som en utbrytargrupp ur dåvarande VPK, enligt Contra. Detta sågs uppenbarligen inte som något problem för moderata SvD, som anställde Bengtsson så tidigt som 1983. Om Bengtsson fortfarande är aktiv som stalinist eller inte är oklart.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Kungen sågar klimatavtalet: "Hur mycket ska vi betala egentligen?"

Kritiserar att "rika" länder ska betala mer. Kungliga argumentet: "Vi står ju bara för 6 procent av utsläppen".0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

67.500 personer knyts till kriminella gäng – "I ett land med tio miljoner invånare"

Många reaktioner på Evelina Hahnes inlägg.. Svenska invandrarmaffian förbryllar i utlandet: "Fem gånger större än vår försvarsmakt."0 

Statsvetare: "Olämpligt" att kungen säger vettiga saker om klimatet

Borde hålla sig till floskler, varnar akademiker.. "Att han säger att Sverige tycker att de här sakerna är viktiga, det är helt okej".0 

Här granskar AFA-veteranen vitboken åt SD-höjdarna

Dolda samarbetet med våldsvänstern.. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Sylvassa svaret när journalisten försöker sätta dit Sydney Sweeney för rasism. Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0